Silniki indukcyjne

Silnik elektryczny jest to inaczej silnik asynchroniczny. Silnik asynchroniczny nazywany jest również silnikiem indukcyjnym. Nazywany jest tak ponieważ siła jaka go napędza to indukcja elektromagnetyczna. Silniki indukcyjne składa się z dwóch podstawowych części. Częściami tymi są:

– nieruchomy stojan: stojan jest wykonany z ferromagnetyka. W stojanie znajdują się żłobki na cewki uzwojenia,

– ruchomy wirnik: wirnik jest również wykonany z ferromagnetyka. Wirnik podobnie jak stojan posiada żłobki na cewki uzwojenia,

Jak działają silniki indukcyjne?

Silniki indukcyjne wykorzystują fakt, że prąd zmienny w uzwojeniu stojana wywołuje powstanie zmiennego pola magnetycznego. Pole to jest polem wirującym, w wyniku zasady indukcji elektromagnetycznej, generowana jest siła elektromotoryczna w uzwojeniu wirnika, pod wpływem której w wirniku płyną prądy elektryczne, które wywołują wirujące pole magnetyczne. Oddziałujące pola magnetyczne stojana i wirnika, powodują ruch obrotowy.

Automatyka przemysłowa, a silniki indukcyjne

Automatyka przemysłowa oraz sam przemysł wykorzystują szeroko silniki indukcyjne. Silniki indukcyjne możemy z kolei podzielić na wielofazowe oraz silniki indukcyjne jednofazowe. Silniki takie łatwo jest zasilać i mogą pracować tam gdzie nie mogą pracować na przykład silniki spalinowe. Silniki wielofazowe są to zazwyczaj silniki o dużej mocy, natomiast silniki indukcyjne jednofazowe, mają moc zdecydowanie mniejszą. Silniki jednofazowe stosowane są powszechnie w układach klimatyzacyjnych oraz w urządzeniach AGD, natomiast wielofazowe silniki indukcyjne, znajdują zastosowanie jako silniki napędowe dużych maszyn przemysłowych.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: http://induprogress.pl/produkty/motoreduktory/silniki-indukcyjne/