Origami

Origami nazywamy sztukę opierającą się na składaniu papieru. Mimo przypuszczeń, że Japończycy czerpali wiedzę na temat składania papieru z chin, skąd papier został przywieziony, to origami nazywamy Japońską, a nie chińską tradycyjną sztuką składania papieru.Podstawową oraz kluczową zasadą w cyklu składania z papieru, w klasycznej wersji origami, jest zakaz cięcia, klejenia oraz zdobienia papieru. W artykule chciałbym przedstawić kilka elementów, prostych do złożenia, które pozwolą Ci delikatnie zanurzyć się w świat origami.

Podstawa Origami

Pierwszym poziomem, który chciałbym tobie przybliżyć jest wiedza z zakresu origami dla dzieci. W kilku punktach pokażę Ci, jak zrobić elementy takie jak papierową rybkę lub kotka.
W celu wykonania papierowej rybki przygotuj kwadratową kartkę najlepiej w kolorze niebieskim o wymiarach, które chciałbym nadać rybce. Zegnij ją w pół, łapiąc za dwa górne rogi kartki, wyprostuj, a następnie to zrób to samo w płaszczyźnie pionowej, zginając boki. Krokiem kończącym sprawę przygotowywań jest zgięcie górnej oraz dolnej części, przykładając końce kartki do środka. Dobrze złożona kartka powinna posiadać po 3 linie zgięcia w każdej płaszczyźnie oraz dwie przekątne. Teraz zginaj kartki w celu uzyskania klasycznego wiatraczka. Następnie boczne skrzydełko wiatraczka, zaginamy jak na poniższej fotografii, a następnie odginamy końcówkę otrzymując górną płetwę. Algorytm powtarzamy dla dolnego skrzydełka co w końcowym efekcie tworzy nam idealną rybkę.

Origami modularne

Drugim poziomem origami, który chciałbym przedstawić jest origami modułowe. Jest to odmiana origami, w której figury powstają w wyniku połączenia powstałych wcześniej zgodnie z regułami origami elementów. Pojedyncze, elementarne części są łączone w całość tworząc jeden, większy, bardziej złożony obiekt. Doskonałym przykładem origami modułowego jest figura łabędzia, która powstała w 100 % z trójkąta prostokątnego, który natomiast został skonstruowany za pomocą złożenia trójkąta równoramiennego na pół.

Opublikowany w Art