Komunikacja wyjątkowo przyjazna środowisku

Naukowcy i ekolodzy od wielu lat trąbią o postępującej degradacji środowiska i ocieplaniu się klimatu. Za te wszystkie niekorzystne zmiany ma odpowiadać przede wszystkim jeden gatunek stąpający po planecie Ziemia – jest to człowiek. Ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę, że to od nich samych zależy przyszłość następnych pokoleń – o to w jakim środowisku przyjdzie im żyć.

Zmiana trybu życia

Dużą rolę w tym aspekcie odgrywa nie tylko administracja państwowa, ale również samorządy. To one są najbliżej mieszkańców i to one mogą przekonać obywateli do zmiany trybu życia i korzystania z komunikacji bardziej ekologicznej, niż transport samochodami osobowymi. W ramach takich inicjatyw prospołecznych w większych miastach w Polsce możemy zauważyć już rowery miejskie – często darmowe, albo udostępniane za niewielką opłatą. Trend ten stale się utrzymuje i wkrótce będzie dotyczyć mniejszych miast – dla których rower miejski do tej pory nie był zarezerwowany.

Rowery miejskie – coraz bardziej popularne

Rowery miejskie są chętnie wypożyczane przez młodzież, ale i nie tylko. Dorośli równie chętnie wypożyczają rowery miejskie na odpowiednich stacjach dokowych, po czym mogą udać się np. do pracy lub sklepu. To niezwykle użyteczne rozwiązanie dla każdego sympatyka jednośladów. Rower miejski sprawia, że do atmosfery nie dostają się szkodliwe substancje i dwutlenek węgla, które to w nadmiarze działają skrajnie niekorzystnie na środowisko, w którym na co dzień przychodzi nam funkcjonować. Rower miejski w zupełności może zastąpić samochód, szczególnie wtedy, kiedy poruszamy się wyłącznie po mieście czy ścisłym centrum miasta. Czas podróży jest niemal taki sam, a czasem nawet krótszy, niż w przypadku skorzystania ze swojego samochodu. Jedyną przeszkodą może być pogoda – silne wiatry i deszcz nie sprzyja rowerzystom. Na szczęście pogoda się już poprawia i z dnia na dzień będzie coraz cieplej – a to dobry moment aby przekonać się jak rowery miejskie działają.